Да почнеме да ја гледаме Македонија како Мет и Џулија – млад пар од Англија кој патува низ светот (Видео)

Мет и Џулија се млад пар oд Англија кој патува низ светот и ги пренесуваат нивните искуства на нивниот јутјуб канал Matt and Julia.

Во декември минатата година дале отказ од работа и го продале својот имот, па решиле со неколку куфери да патуваат и да го истражуваат светот.

Неодамна беа во Македонија и ги посетиле Скопје, Крушево, Преспа и Охрид, а нивното видување на нашите убавини треба да ве натера што повеќе да си ја сакате Македонија.

Мет и Џулија се буквално фасцинирани од Македонија, од природните убавини, храната, знаменитостите…

Видеата го прикажуваат нивното доживување во Македонија започнувајќи од Скопје, каде го посетија и Кањонот Матка. Потоа се упатуваат до Крушево, а попат застануваат и во Маврово.

За Крушево прво мислат дека е село, а потоа се извинуваат на нивните следбеници и на најдобар можен начин го претставуваат прекрасниот македонски туристички центар.

На Преспанското езеро ја посетуваат плажата во Долно Дупени и велат дека е прекрасна.

На крајот се упатуваат до Охрид, каде шетаат низ стариот дел на градот, ја посетуваат Самоиловата тврдина, манастирот Св. Јован Канео, а патувањето ќе го продолжат во соседните балкански држави.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.