Грчки генерал им се закани на Турците: “Ќе го гpaнaтиpaме Истанбул”

Турција и Грција долги години се во напнати односи, поради што на моменти ситуацијата е пред ескалација во конфликт.

Уште едно територијално прашање се појави поради остров во Егејското море, кога Турција ја обвини Грција дека поставува оружје во негова близина.

Премиерот Киријакос Мицотакис ја обвини Турција за дестабилизација на ситуацијата во Кипар, на што лидерот на Турција, Реџеп Таип Ердоган кажа дека Грција мора да ги признае своите граници.

Пензионираниот грчки генерал не остана мирен на оваа изјава на Ердоган, па ѝ се закани на Турција со гранатирање на мостови кои ја поврзуваат Европа и Азија.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.