(Галерија) Како изгледа животот на најладното населено место во светот?

На левиот брег од реката Индигирка во Република Саха во Руската Федерација, се наоѓа замрзнатото кралство.

Во ладниот Ојмјакон владее континентална клима, ветер речиси и да нема, деновите се сончеви, а просечната влажност на воздухот е 71%. Најниската измерена температура во ова место е -67,7 степени Целзиусови. Околу 210 денови во годината ова место е под снег.

Меѓутоа, ова место е постојано живеалиште за околу 500 луѓе, кои претежно се занимаваат со сточарство и риболов. Тие се познати по долговечноста, што можеби и не треба да не зачудува, бидејќи тие дишат чист воздух, имаат кристално чиста вода и се физички активни.

Светските медиуми ја пренесуваа приказната за деведесетгодишниот пар Аријан и Афросинија, кои посвоиле девојче, иако се во поодминати години. Среќното семејство живее во јурта, шатор карактеристичен за ова подрачје.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.