Вучиќ: Тројца Срби настрадаа, двајца од снајпер од голема оддалеченост, драматично обраќање српскиот претседател

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека вчера беше еден од најтешките денови за Србија и како што вели тој „нашиот народ, би рекол, од 2004 и 2008 година“.

„Ни требаше долго време сами да истражиме што се случи на Косово и Метохија, што се случи утрово, во текот на утрото и попладнето, за да можеме да ја кажеме вистината на луѓето и да подготвиме терен за донесување соодветни одлуки.

Претседателот рече дека синоќа околу 2:46 часот група Срби од Косово и Метохија поставиле два камиони како барикади во Бањска на северот на Косово и Метохија. Потоа дошла косовската полиција и се обидела да ги отстрани тие барикади, дошло до конфликт со Србите кои ги поставиле барикадите и во тој конфликт загинал еден полицаец, а уште едно лице е рането.

„Во 08:57 часот беа затворени административните премини Јариње и Брњак. Престрелките и престрелките се уште траат. Во 10.15 часот албанските власти соопштија дека четири општини на север се зона на антитерористичка операција. рече претседателот.

Тој посочи дека предупредил во Брисел и Њујорк дека тоа може да се случи.

„Малкумина сакаа да слушнат и слушаат“, истакна претседателот.

Тројца напаѓачи се убиени, а петмина се уапсени по ноќното пукање на влезот во селото Бањска на северот на Косово , кога, според полициската управа во Приштина, еден полицаец е убиен, а друг е ранет.

По конфликтот на влезот во Бањска, напаѓачите упаднале во дворот на манастирот , од каде продолжиле да разменуваат оган со полицијата.

Блокиран е влезот во селото од магистралниот пат Косовска Митровица-Лепосавиќ, како и сообраќајот на административните премини Јариње и Брњак.

Од правецот на Бањска на главниот пат се слушаат спорадични пукотници.

Во Бањскиот манастир во моментов е мирно , како што се наведува во новото соопштение на Рашко-призренската епархија, но постои неизвесност и загриженост кај монасите и верниците.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.