Вучиќ од Брисел: Никој нема да нè уценува толку лесно како што мислат

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ се обрати до медиумите во Брисел по работната вечера со лидерите од Западен Балкан, која ја организираше Жозеп Борел.

„Апсолутно сум посветен на работата во рамки на иницијативата на Отворен Балкан. Мавме искрено разбирање за различни прашања, а пред сè со претставниците од Албанија и Македонија зашто не се наоѓаме во лесна позиција. Ситуацијата е комплицирана,а ќе биде уште потешка“, вели тој.

Вучиќ кажа дека се надева на помирни времиња за Србија, како и дека ќе побара на меѓународна сцена да се повлече признавањето на Косово.

„Ние во следните 36 часа ќе закажеме седница на Советот за национална безбедност и ќе реагираме политички. Никој нема да нè уценува толку лесно како што мисли“, вели Вучиќ.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.