Во прилепско Канатларци поствен камен темелник за изградба на црква (ФОТО+ВИДЕО)

Денеска во населеното место Канатларци прилепско, беше поставен камен темелник за нов црковен храм кој ќе го носи името на Пресвета Богородица.

Идејата за изградба на овој свет храм е на иницијативниот одбор во состав: Отец Јове, Николче Ивановски, Трене Тренески, Сашо Крстески, Даме Иваноски, Зоран Тренески, Васко Нечовски, Милан Трајковски, Никола Спасески и Петко Гачески.

Божествената литургија за осветување на храмот ја водеше Митрополитот Преспанско-пелагониски и администратор Австралиски и Новозеландски г. Петар.

На осветувањето присутни беа и граѓани од муслиманска вероисповест, што повторно говори за соживотот и почитувањето помеѓу населението во оваа мултиетничка средина.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.