(Видео) Meтеорит му паднал врз куќата, па го продал за 14.000 долари: Сега дозна дека е измамен – вистинската вредност на каменот е многу поголема

Столарот Џошуа Хутагалунг (33) од Индонезија, метеоритот кој му падна врз куќата го продал на американски колекционер за 14.000 долари, а сега ја дозна неговата вредност.

Каменот паднал врз кровот на неговата куќа во август, а за него добил 200 милиони рупии (14.000 долари) од Американецот, Џаред Колинс, но дури сега дозна дека вредноста на метеоритот е 1.8 милиони долари.

“Аке е тоа вистина, измамен сум и разочаран”, вели Џошуа.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.