(Видео) Тајната на kpвавиот снег на Алпите: Научниците шokиpaни- еве која е причината

Научниците во Италија ја истражуваат таинственоста на црвениот мраз на Алпите. Тие сметаат дека причината за тоа се алгите кои се појавиле поради климатските промени.

Се разговара за тоа од каде потекнуваат алгите, но Бијаџо ди Мауро од италијанскиот Национален совет за истражување вели дека црвениот снег, кој е забележан на делови од Пресена, веројатно е обоен со истите алги кои се пронајдени на Гренланд, пренесува АФП.

“Алгите не се опасни. Тоа е природна појава која се јавува во текот на пролет и лето на овие предели, но и на половите”, вели Ди Мауро.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.