ВИДЕО: Пронајдена нацистичка временска капсула: Ова неверојатно откритие ги изненади научниците !

hitler-600x392

Во градот Злочењец, Полска, кој во текот на Втората светска војна и припаѓал на Германија, пронајдена е нацистичка временска капсула која датира од 1934 година.

Капсулата ја открил археолог кој знаел за нејзиното постоење но долго време не можел да стигне до неа.

Археолозите, како што е наведено, морале да пронајдат начин да поминат низ подземните води и дебелиот слој цемент за да дојдат до капсулата, а потоа требало да ги заобиколат германските рудници.

Предметите од капсулата се совршено сочувани.

 


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.