(Видео) Пред 36 години светот го запозна “летечкиот Мајк”: Погледнете како изгледаше дебито на Мајкл Џордан

На денешен ден пред 36 години, Мајкл Џордан дебитираше за Чикаго Булс, останатото е историја.

Мајкл “The Goat” Џордан дебитираше на натпреварот против Вашингтон, постигна 16 поени, шест скокови, дури четири блока и две украдени топки.

Чикаго го доби натпреварот со резултат 109:93.

Првата сезона ја освои наградата за “најдобар млад играч” со просек од 28,2 поени, 5,9 асистенции, 6,5 скокови и 2,4 украдени топки.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.