(Видео) Поларен вртлог на Сонцето: Научниците немаат објаснување

Дел од сончевата плазма ја напушти површината и почна да кружи околу врвот на Сонцето како огромен поларен вртлог.

– Не сакаме никого да алармираме, но нешто се случи на Сонцето – напиша порталот Indy100.com.

Набљудувањето беше овозможено со моќниот вселенски телескоп Џејмс Веб и не е изненадување што го поттикна интересот на научниците ширум светот. Снимката од настанот е објавена благодарение на Соларната динамичка опсерваторија на американската агенција НАСА.

– Каков поларен вртлог! Материјалот од северната испакнатост штотуку се одвои од главната нишка и сега орбитира во џиновски поларен вртлог околу северниот пол на нашата ѕвезда. Импликациите за разбирањето на атмосферската динамика на Сонцето над 55 степени овде не можат да се проценат – напиша Сков на социјалната мрежа Х.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.