(Видео) Погледнете што се случува во продавница кога ќе искашла заразен од Ковид-19: Научниците шокирани од нивното откритие

Познато е дека коронавирусот се шири брзо доколку заразената личност се искашла или кивне, но застрашувачката 3Д анимација која ја направија научниците од Финска покажува колку далеку стигнува “облакот” на вирусот во супермаркет.

Научниците на Универзитетот Алто направија шокантно видео на кое се гледа како смртоносните честички на коронавирусот се шират во супермаркет и ги заразуваат купувачите. Облакот на вирусот се задржува во воздухот неколку минути според нив.

Анимацијата е направена со цела да се предупредат купувачите на опасноста од ширењето на заразата, не само во маркетите туку и во сите други затворени простори.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.