(Видео) Откриен е огромен древен цртеж на мачка стар 2000 години: Може да се види само од хеликоптер

Огромен геоглиф на мачка е откриен во перуанската пустина Наска.

Наската линија е под заштита на УНЕСКО – се работи за цртежи во камениот терен на пустината, а настанале пред 2000 години.

Новооткриениот цртеж на мачка беше откриен неодамна кога експертите правеле план за изградба на нов пат кој води до видиковецот.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.