(Видео) Овој празен остров нуди работа од соништата !

Шкотскиот остров Северен Роналдсеј објави многу необичен оглас за работа.

Имено, бараат заинтересирани пастири кои ќе бидат сериозно платени да чуваат редок вид на шкотски овци – оркни.

Островот бара искусни пастири кои ќе внимаваат овците да останат во стадото, да јадат одредена храна, да бидат на безбедни локации и да бидат оддалечени од сите опасни места во околината.

Вработените ќе работат 35 часа неделно, а платата е 24.000 евра.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.