(Видео) Ова ли е измиcлен нapoд? 95-годишен дедо од Банско раскажува пpиказни за Алекcaндар Македонcки (Видео)

95-годишен дедо од с. Кремен, Банско – Пиринска Македонија раскажува приказна за Александар Македонски во 1996 година.

Нашиот народ имал преданија за Александар Македонски во сите делови на Македонија, далеку пред “антиквизацијата“ – пишува во својот твит, Мите Најдоф.

Погледнете:
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.