(Видео) Најновите сателитски снимки од Северна Кореја го откриваат она од што стравува светот: Еве што се случува на полигонот за лансирање ракети

Според најновите сателитски снимки се чини дека Северна Кореја го обновува полигонот за лансирање ракети за кој ветија дека ќе го демонтираат.

Фотографиите се снимени само два дена откако лидерите на САД и Северна Кореја ги завршија преговорите неуспешно.

Демонтирањето на базата започна минатата година, но престана кога започнаа преговорите меѓу Трамп и Ким Јонг Ун. Самиот чин на демонтажа беше протолкуван како чекор напред кон градењето на доверба меѓу двете држави.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.