(Видео) Како изгледа кога црна дупка ќе “проголта” ѕвезда

Научниците беа во можност да ја видат светлината која настанува кога црна дупка ќе “проголта” ѕвезда. Овој редок фeномен беше забележан од многу телескопи ширум светот.

Ова беше најблиската cmpт на ѕвезда која астрономите успеале да ја видат, а која им овозможи уште подобро да се запознаат со бурните космички случувања. Иако се среќни што успеаа да го уловат моментот на исчезнување на ѕвезда во темнината на црната дупка, астромите имаа и доволно време да размислат како тече тој процес.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.