(Видео) Извршниот директор испушти 900 работници преку видео-повик точно пред празниците

Извршниот директор на “оnline” компанија брутално испушти 900 работници преку видео-повик, пред да им каже дека биле мрзливи, непродуктивни и дека kpaделе од своите клиенти.

43-годишниот Вишал Гарг кој е извршен директор во компанијата “Better.com”, закажал состанок со 9% од своите работници за да им каже дека се отпуштени.

На повикот, кој се чини дека бил снимен и поставен на социјалните мрежи од вработен, тој им рекол: „Ова не е вест што ќе сакате да ја слушнете… Ако сте на овој повик, вие сте дел од несреќната група која се отпушта. Вашиот работен договор тука завршува”.

„Пазарот се промени, како што знаете, и ние мораме да се движиме со него за да опстанеме, за да се надеваме дека можеме да продолжиме да напредуваме и да ја исполниме нашата мисијa”.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.