(Видео) “Гардијан” ги одбра најдобрите филмови за 21 век: Дали се согласувате со изборот?

Според мислењето на пет критичари од “Гардијан”, кој составија листа од 100 најдобри филмски остварувања од 2000 година до денес, најдобар филм за 21 век е “There Will Be Blооd” од 2007 година.

Ова “чудно ремек-дело” на Пол Томас Андерсон, е интерпретација на романот на Ептон Синклер од 1927 година. Се вели дека ова е најдобрата улога во кариерата на актерот Даниел Деј Луис, кој доби и оскар. Ликот на Луис, трагач по нафта, “Гардијан” ја спореди со Tpaмп поради несекојдневните бизнис и социјални потези.

Листата од топ 10 најдобри филмови ја надополнуваат:


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.