(Видео) Во најпознатата божиќна елка на светот пронашле изненадување: Запознајте го Рокфелер – “божиќниот був”

Малиот був, пронајден дехидриран и гладен меѓу гранките на елката донесена во Центарот Рокфелер во Њујорк, се опоравува брзо и ќе биде пуштен во дивината.

Возрасна машки був со американско име „Видов був“, латински „Aegolius acadicus“, кој уште се нарекува и „северна буба“, беше откриен во понеделникот од работник кој работел на поставувањето на елката во Менхетен.

Норвешката елка на која се наоѓаше бувот, беше исечена на 275 километри северозападно од Њујорк, а беше донесена во саботата.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.