(Видео) Вкупно 182 потреси во Турција за само 24 часа

По разорниот земjoтpec следеа уште вкупно 182 афтершокови во само 24 часа пренесуваат туските медиуми.

Драматичните сцени продолжуваат да пристигнуваат од областа уништена од силните земjoтpecи.

Анимирана графика на Тикток објавена на профил посветен на мониторинг на земјотpecи покажува колку потреси всушност се случиле во тој регион и колку простор покривале. Таму се наведува дека имало вкупно 182 потреси.

Видеото можете да го погледнете ТУКА.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган прогласи вонредна состојба во следните три месеци во 10-те погодени провинции.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.