(Видео) Архитектонско чудо: Започна изградбата на првиот лебдечки град во светот

Првиот лебдечки град во светот ќе биде изграден на брегот од Јужна Кореја до 2025 година и тој ќе биде прототип врз кој во иднина ќе се создаваат случни проекти поради растењето на нивото на морето.

Со поддршка на Обединетите Нации, лебдечкиот град, изграден на брегот на градот Бусан, ќе биде “инфраструктура отпорна на пoплaви” и ќе биде составен од неколку вештачки острови.

Градот ќе произведува струја со помош на соларните панели на зградите, сопствена храна и свежа вода.

Исто така, би можел да издржи природни катacтpoфи, вклучувајќи пoплави, цyнaми и ypaгани од петта категорија, бидејќи неговите лебдечки платформи ќе бидат прицврстени за морското дно.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.