Вечерва пред ЦК “Maрко Цепенков” во Прилеп: Концерт за деца “Музичко другарување”

За прв пат во Прилеп, вeчерва со почеток од 19.00 часот пред ЦК „Марко Цепенков“, ќе се одржи еден многу поинаков интерактивен концерт за деца насловен “Музичко другарување”.

Концертот е концепиран согласно протоколите за лична заштита. Интеракцијата е од самото место на седење и притоа нема физички контакт.

Концертот е создаден од професионални музичари кои ја будат фантазијата низ игра и музика. Едукативен е, опфаќа актеулни теми за чување на здравјето и Бон тон однесувањето, а притоа е и интерактивен. Сето тоа е сублимирано во време траење од 45 минути.Наменет е за деца од 2 до 10 години.

Задолжително носење на заштитна маска за време на настанот и почитување на ограничените места/столчиња за присутност! Организаторите ГРУПА ТРИАНГЛ и НУЦК “Марко Цепенков” ве очекуваат на едно поинакво другарување!

ОПШТИ податоци на детскиот проект:

Ефекти: Приближување и едуцирање на најмладата популација; Целна група: деца од 02 – 10 години; Времетраење на претставата: 45 мин; Локација на изведба: плато на НУЦК -надворешни услови; Идеен концепт, сценарио, режија: Десанка Глигоријевиќ

Солисти: Самовила – Симона Петровски (оперски пеач); Војниче Ане – Андреј Наунов (пијанист); Војниче Јане -Јане Дунимаглоски (оперски пеач, гитара, мандолина);

Техничка тонска поддршка: К&D Audio- Skopjе
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.