Вечера за половина час: Макарони со модар патлиџан и домати

Ако сте љубители на тестенини, ви предложуваме да го подготвите овој едноставен рецепт за макарони со модар патлиџан и домати.

Состојките се лесно достапни и ефтини, а рецептот е превкусен.

Состојки:

400 гр. макарони

1 модар патлиџан

Две чешниња лук

Конзерва домати

Оригано

Сол, бибер

Маслиново масло

Пармезан

Начин на подготовка:

Измијте го модриот патлиџан и исечето го на коцки, не мора да го лупите. На маслиново масло испржете ги коцките модар патлиџан и сецканиот лук.

Сварете ги макароните во зовриена и солена вода.

На зеленчукот додајте го доматите од конзерва, зачинете со оригано, сол, бибер и крцкајте додека доматот да стане мек.

Измешајте и сервирајте додека е топло и наросете со пармезан.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.