Велешани повторно во акција – Го лажирале “Би-Би-Си”?!

Лажната веб-страница на БиБиСи објавува статии за промовирање на Доналд Трамп и промовирање анти-исламска пропаганда.

Истражувањата покажуваат дека веб-страницата bbc-edition.com, која e од пред два месеци, може да биде поврзана со еден македонски град познат по објавувањето сензационалистички вести за да генерира готовина од рекламирање.

Ова го објави британскиот весник „Сандеј тајмс“.

Линкови од bbc-edition.com се споделувале повеќе од 3.000 пати на Твитер во изминатиот месец.

Иако лажната веб-страница на БиБиСи не изгледа како вистинска работа, сепак Американците ги споделуваат приказните на социјалните медиуми.

Покриеноста на сајтот е дизајнирана да им се допадне на корисниците на десничарски социјални медиуми во САД. Многу од приказните се критични за абортусот или исламот, а други се фокусираат на Ненси Палоши, претседателот на демократите, која стана еден од најистакнатите противници на претседателот Трамп.

Лажната веб-страница на Би-Би-Си е регистрирана во ноември од страна на анонимен корисник кој тврдел дека е со седиште во Индија.

Извор: “Прессинг ТВ”


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.