Вака Русија го решава проблемот со “белата чyмa”: Семејствата со три деца ќе добиваат 18.000 евра

Русија е една од државите кои преземаат сериозни мерки за позитивен наталитет.

Рускиот претседател Владимир Путин објасни зошто оваа политика е важна:

“Почитувани,

Дозволете ми да споделам неколку детаљи за нашите цели. Ќе започнам со клучната цел за зачувување на нашата нација, што значи пружење целосна поддршка на семејствата.

Русија влегува во исклучително тежок период, во смисла на демографијата, стапката на наталитетот опаѓа. Денес сакав да говорам за новиот пакет мерки кој е наменет за поддршка на семејствата. Како што знаете, веќе обезбедивме исплата на субвенции за првите две деца, додека не наполнат 18 месеци. Парите за првото дете се исплаќаат од сојузниот буџет, а семејствата може да користат капитална субвенција за породилно осигурување за второто дете”.

Путин најави дека детскиот додаток кој го добиваат старателите со деца со хендикеп двојно ќе се зголеми, а за трето дете ќе се добиваат и до 18.000 евра од државата.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.