“Бунт на Ромите во Прилеп, ја бараат локалната власт и нивниот советник?” (Фото/Видео)

Ромите од населбата “Тризла” во Прилеп утрово излегоа на протест на улица. Причината за тоа неофицијално е исклучување на приклучоци за струја.

Насобраните граѓани го бараа советникот од Ромите во Советот на Општина Прилеп и локалната власт да застане на нивна страна.

Како причина како што дознаваме се и нереализираните ветувања од програмата на градоначалникот за локалните избори.

Еве што предвидуваше програмата на Илија Јованоски и СДСМ за ромската населба:


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.