Алфа Телевизија во xумана мисиja: Да и помогнеме на Лена да го пpoнajде своето биолошko семеjcтво во Македонија

Родена во Скопје на 30 март 1998 година. Македонката со словенечки документи, Лена Јакопич по 20 години повторно се враќа во родната земја со надеж да го најде биолошкото семејство. Пред камерата на Алфа раскажува за нејзината судбина – првата година од животот ја минала во Домот за доенчиња во Битола, а од таму со семејството што ја посвоило заминала во Словенија.

„Кога бев мала, мајка ми преку сликовниците ми раскажуваше дека јас сум тоа бебе и што ми се случило. Полека, за да не ми биде шок. Моите не биолошки родители се супер. Ми рекоа дека ќе ми бидат поддршка доколку сакам да ги запознаам вистинските родители“, вели Лена.

Лена со години трагала по биолошките мајка и татко. Тропнала и на вратата од Домот во Битола – таму и рекле дека податоците за нејзиното раѓање се тајна која не смеат да и ја откријат. Побарала одговор и од надлежните институции од каде добила само штуро образложение дека откривањето на идентитетот на родителите кои се откажале од детето е забрането со Закон.

„Тешко е, чувствувам дека еден дел од мене недостига. Кога славам роденден се прашувам каде е мајка ми, дали можеби мисли на мене, дали сака да ме запознае?“, раскажуваа таа.

Среќна е и задоволна од животот во Словенија и од љубовта која и ја даваат родителите. Одморот го ужива во земјава со надеж дека нејзината приказна преку малите екрани ќе допре до срцето на вистинската мајка.

Видео прилогот погледнете го ТУКА


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.