Ако го загубите пасошот на летување – треба да го направите ова

На сите може да ни се случи незгода на одмор, мал момент на невнимание или пак кражба, па така, ако останете без пасошот додека летувате, треба да го направите следново:

Прво треба да одите во најблиската полициска станица и да пријавите.

Полицијата треба да ви издаде потврда за украден пасош.

Потоа со потврдата се оди во конзулатот.

Се прави постапка за привремен документ.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.