Xaoc на повидок, тypски тeнкови pacпopeдени на гpaницата со Гpциja (Видео)

Турција пренесува тенкови од југоисточната провинција Хатај во северозападната провинција Едрене, која се граничи со Грција, во услови на криза во источниот дел на Средоземното море, објави турската новинската агенција ИХА, повикувајќи се на вoeни извори.

Агенцијата тврди дека два конвоја што превезувале околу 40 тенкови ја напуштиле областа Реиханли во провинцијата Хатај на границата со Сирија. Изворот додава оти се очекува тенковите да бидат испратени до Едрене со железница.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.