Teнзично во Кавадapци: Полициjaта ги спpeчyва лозapите да пpoтecтиpaaт (Видео/Фото)

Лозарите од Тиквешкиот регион имаат голема мака, затоа што голем дел од родот им остана неоткупен.

Да биде маката на лозарите поголема се затвори најголемиот пункт за откуп на грозје. И околу 60 трактори останааа надвор со непредадено грозје.

Лозарите резволтирани од овој потег во знак на револт и огорченост тргнаа кон центарот на Кавадарци, а според најавите требаше да протестираат со нивните трактори и приколки неоткупено грозје и пред седиштето на Општина Кавадарци.

Но, на патот накај Кавадарци беа спречени од полициjaта.

Од порталот “Реално Кавадарци” денеска на Фејсбук објавуваат фотографии и видеа од настаните во Кавадарци.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.