Oфицијална Москва: Бугарија ја прepaботува историјата, тоа е опaceн тренд

„Бугарија се занимава со преработување на историја кога зборува за таканаречената репресија од Црвената армија (за време на Вотрата светска војна -н.з.).

Ова е опасен тренд“, изјави портпаролоката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова во интервју за ТАСС.

Нов дипломатски спор меѓу Бугарија и Русија започна во вторникот кога бугарското Министерство за надворешни работи го осуди наводно „сомнителното“ историско тврдење на Русија за „ослободување“ од нацизмот, а по повод изложбата на руската амбасада насловена „Изложба 75 години од ослободувањето на Источна Европа од нацизмот“.

Русија ја прогласи за „неморална“ позиција на Министерството за надворешни работи на Бугарија.(БГНЕС)


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.