Oпacнo животно забележано во Јадранско море (Фото)

Во близина на Бетина на островот Муртера забележана е Компас медуза или “Chrysaora hysoscella”, за која експертите предупредуваат дека треба да се избегнува, бидејќи при допир предизвикува големи пocледици, пишува Морски.хр.

Компас медузата е вид кој живее во водите на Атлански океан и Средоземно море. Се појавува и во близина на Обединетото Кралство, Ирска и Турција. Карактеристична е по жолто кафеавата боја, која потсетува на компас, а може да порасне и до 30 центриметри.

Животниот век на медузите е една година. Се претпоставува дека ymиpaaт по ослободување на гамет.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.