Oдлични резултати за младите прилепски пингпонгари на државните првенства: Мартин Ристески е ДРЖАВЕН ПРВАК!

Прилеп уште еднаш докажа дека е вистински расадник на млади таленти кога пинг-понгот е во прашање.

На државните првенства за помлади категории кои се одржаа викендов во Берово, прилепчани забележаа извонредни резултати.

Мартин Ристески од ППК “Младост 96” е нов државен првак во категорија до 13 години, а покрај тоа ова младо момче се закити со уште четири други медали, и тоа:

-прво место во двојки до 13 години
-прво место во двојки до 15 години (кадети)
-трето место поединечно до 15 години
-трето место во микс двојки до 15 години

Еден импресивен скор на кој може да позавидат дури и повозрасните играчи.

Покрај Ристески, на турнирите во Берово одлични беа и Давид Јоноски, Трајче Маркоски и Огнен Илиески.

Јоноски во категорија на кадети до 15 години го освои третото место поединечно и третото место во двојки заедно со Трајче Маркоски.

Трајче Маркоски пак покрај бронзата заедно со Јоноски, се закиити и со бронзен медал во категорија до 13 години поединечно, како и прво место во двојки заедно со Мартин Ристески во истата категорија.

Огнен Илиески во категорија кадети до 13 години успеа да влезе во четврт-финале, но загуби од државниот првак Мартин Ристески, додека пак во категорија кадети до 15 години не ја помина групната фаза.

Честитки за сите!
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.