Oдлична организација и над 200 учесници на Вториот по ред Меѓународен шаховски турнир “МАТ 2024” во Прилеп (ФОТО)

Вчера во СОУ “Орде Чопела” во Прилеп се одржа Вториот Меѓународен турнир „МАТ 2024“. Пријавени беа повеќе од 200 играчи од 4 соседни држави.

Организатор и покровители на турнирот беа фамилиите на прилепските шаховски легенди и Шаховскиот клуб “Прилеп”.

Турнирот се играше по Швајцарски систем од 9 кола, според Правилата на ФИДЕ за (Рапид) забрзан шах и истиот беше пријавен и ќе се бодува во ФИДЕ.

Пријавени беа од најмали до највозрасни шахисти, а организаторите обезбедија и вредни награди и признанија за најдобрите.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.