Macaжа од која ќе ви се нaeжи телото: Вpaќање на енepгиjaта со caтapи (Видео)

На Тајван е сè популарен третманот „dao liao“ – бизарна масажа со сатари која ја враќа енергијата и балансот во телото.

Иако изгледа опасно, за оваа терапија се смета дека е стара повеќе од 2.000 години.

Научниците сметаат дека овој третман го изведувале монасите во древна Кина. Третманот се проширил во Јапонија, па потоа и на Тајван, пишува BBC.

Луѓето го бараат овој третман со сатари за да ги олеснат тегобите во телото и да го подобрат квалитетот на сон.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.