Maкедончиште! Пешачел 154км за да се поклони пpeд гpoбот на Гоце Делчев (Фото)

Членот на Централниот Комитет на Левица, Саше Јанчев направи неверојатен потег на одбележувањето на 118-годишнината од cмpтта на Гоце Делчев. Тргнал од својата родна Гевгелија и после 35 часа пешачење и 154 километри, пристигнал и се поклонил пред гробот на Делчев во дворот на црквата Св. Спас.

“Во чест на Гоце денес завршив со тридневен марш. По 154 километри и 35 часа пешачење пред петнаесеттина мин од Гевгелија стигнав кај Гоце во Скопје. Првичната идеја ми беше да тргнам од Кукуш и од таму пеш да донесам младо дрвце кое сакав да биде посадено во близина на вечното почивалиште на Гоце. Арно ама короната го осуети тој план.

Годинава ко за прв пат, толку. Догодина здравје, можеби сосе дрвце, со екипа и со старт од Кукуш.

Учителе,

Твојот сон за САМОУПРАВНА МАКЕДОНИЈА како центар на врзување на една Балканска Конфедерација која ќе ги помири балканските државички и која ќе им овозможи да не бидат слуги на Вашингтон, Брисел и Москва уште ЖИВЕЕ.

Вечна слава Учителе!”, напиша Саше на ФБ.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.