Maкедонците во Мала Преспа доследни на традицијата: Василица се славеше со македонски песни, ора и василичарски оган (Фото/Видео)

Лидерот на единствената македонска партија во Албанија, Васил Стерјовски, вечерва на неговиот Фејсбук профил сподели фотографии и видеа од Македонците во Мала Преспа кои го прославуваат Свети Василиј.

На видеата објавени од Стерјовски ќе видите како Макеоднците доследно ја чуваат традицијата, пеат македонски песни и играат македонски ора.

Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.