Maкедонец уапсен во Виена со 50 кг. дрога

Истрагите на Виенската работна група за борба против уличниот криминал (EGS) доведоа до две апсења и заплени повеќе од 50 килограми дрога.

Уличната вредност би била околу 700.000 евра. 25-годишен Сириец и 30-годишен македонец се осомничени за дилери, информираат од полицијата. Како дел од службениот чин, ископан е таканаречен бункер стан во Отакрин во кој се чувал дел од дрогата.

Дилерското дуо беше разоткриено на крајот на април, беше кажано во вторникот: 25-годишникот е уапсен на улица во квартот Меидлинг, изјави портпаролот на полицијата Маркус Дитрих. Мажот претходно се обидел да избега, ослободувајќи се од две кеси во кои имало околу 30 килограми смола канабис и 94 електронски цигари со THC.

30-годишникот бил фатен во „бункер стан“. Таму била пронајдена и голема количина на супстанци кои создаваат зависност. Вкупно се одземени речиси 52 килограми смола канабис, околу 2,3 килограми марихуана, електронски цигари ТХЦ и речиси 60.000 евра готовина. Двајцата мажи биле одведени во затвор по наредба на јавниот обвинител во Виена. 24-годишен клиент бил пуштен на слобода.

Речиси во исто време, откриено е одгледување на растенија канабис во подрумски ресторан во областа Пензинг. Објектот бил пронајден поради лутиот мирис. Кога службениците на ЕГС извршиле истрага, поддржани од полициската единица за кучиња, откриле 336 растенија канабис. Сопственикот, 30-годишен Србин, се обидел да побегне, но бил уапсен и одведен во затвор.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.