MАКЕДОНИЈА ЈА ПРЕГАЗИ ТУРЦИЈА: Момците го направија невозможното, одиме на СВЕТСКО!

15871616_1257085641025145_6340310146883756401_n

Фото – Фејсбук

Македонската млада ракометна репрезентација го направи невозможното. Младите херои ја поразија Турција со 20 разлика (39:19) и ќе патува на Светското првенство во Алжир.

Македонија има нови ѕвезди, ракометот во Македонија има иднина и страшен потенцијал и во иднина.

Откако Португалија победи против Полска со 34:21, на нашите ракометари им остана да победат со 19 гола разлика за да се најдат на врвот на табелата и да обезбедат пласман на Светското првенство.

Нашите ракометари тргнаа храбро, одлучно и мотивирано. На полувремето резултатот беше 22:13, а во второто полувреме се градеше резултатот и разликата растеше. Па така во еден момент Македонија водеше и со 21 гол разлика.

Ова ќе биде трет пласман на младата репрезентација на Светско првенство, после настапите во 1997 во Турција и 2007 во Македонија, сега повтортно по 10 години пауза ќе се најдеме на големото натпреварување.