Mиjaлков и Алфите добиja ocлободителна пpecyда за aпceњето на Љyбе Бошковcки

Kpивичниот cyд во Скопје ги ocлободи од обвинение екс директорот на УБК Сашо Мијалков и шестмина припадници на поранешната единица „Алфа“ поради немање јасни докази дека обвинетите го сториле делото за коешто се обвинуваат.

Судот донесе ваква одлука поради тоа што обвинителството не докажало дела е сторено кривичното дело мачење и друго сурово, нечовечко или понижувачко постапување и казнување.

Обвинетите се гонеа за делото мачење и друго сурово, нечовечко или понижувачко постапување и казнување за време на апсењето на лидерот на Обединети за Македонија и поранешен министер за внатрешни работи, Љубе Бошковски, на 6 јуни 2011 година.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.