Mинатата година учениците му приредија шампионски шпалир, а сега малиот Вања од Прилеп освои уште едно вредно признание (Фото)

Се сеќавате ли на Вања Ѓорѓиоски – ученикот во ООУ “Климент Охридски” Прилеп, кој минатата година учествуваше на Светското финале на натпреварот по англиски јазик “Хипо”?

За потсетување, Вања во септември минатата година се натпреваруваше со ученици од целиот свет: Италија, Хрватска, Србија, Романија, Бугарија, Латвија, Тунис, Малезија, Египет, Филипини, Виетнам… и д 28 финалисти во категоријата Хипо 1, го освои ПРВОТО место и доби златен медал.

Неговите другарчиња тогаш му приредија шампионски шпалир во школскиот двор, а ваквиот дочек беше уште поголема мотивација за него.

На литературниот конкурс од baalroom.com. за состав на тема “Божиќна приказна”, Вања Ѓорѓиоски ја освои првата награда, а неговиот соученик Дарио Нанески од VII-1 ја освои втората награда.

Честитки за вредните ученици, и им посакуваме уште поголеми успеси во иднина.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.