Kpивична за прилепчанец заради недозволено држење и тргување со opyжје

ОВР Прилеп поднесе кривична пријава.

ОВР Прилеп поднесе kpивична приjaва против С.И.(59) од Прилеп поради постоење основи на сомнение за сторено kpивично дело “недозволено изработување, држење и тргување со opyжје или pacпрскувачки материи“.

На 23.02.2017 од страна на пријавениот било доставено барање до МВР–Полициската станица Прилеп со цел промена на дозволата за поседување и носење на opyжје издадена на 28.11.2002 за ловна пушка „црвена застава“ на негово име, за да во декември 2019 повторно отишол кај референтот со цел да укаже дека при промена на дозволата да го запише фабричкиот број што реално постои на opyжјето ловна пушka „Монте Карло“, односно да се корегира евентуално настанатата грeшка.

При проверките констатирано било дека не е настаната никаква грешка и дека се работи за сосема друго opyжје по марка и број.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.