KOНЕЧНО! Топло и стабилно време

По вчерашното облачно и посвежо време синоптичарите за денес најавуваат сонце.

На средината од работната недела според метеоролозите не очекува сончево време со умерена облачност и со умерен ветер претежно од северен правец.

УВ индексот ќе биде повисок од вчера и ќе изнесува 8.

Дневните температури на воздухот исто така ќе бидат за неколку степени повисоки во однос на температурите од вчера. Однсоно, ќе се движат во инервал од 21 до 31 степен целзиусов. Најтопло се очекува да биде во југоисточниот дел од Македонија.

Во Скопје се очекува слично време, сонце со умерена облачност и максимални 28 степени.

Во следните денови ќе преовладува стабилно време со пораст на температурите. Нестабилно со локален пороен дожд и грмежи ќе биде во петок и сабота во попладневните часови.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.