Koмпанијата “ЕЛС” обвинува за нерегуларности во тендерот за носење на гласачкиот материјал

Вчеравечер истажувачката емисија “КОД”, објави емисија во која еден дел беше наменет за тендерот од ДИК наменет за носење на изборниот материјал до Општинските изборни комисии, тендер кој го доби компанијата “КОЛПОРТЕР”.

Фирмата одеднаш се појавува во постапката со најниска цена и со поедноставена постапка добива тендер вреден над 100.000 евра.

Откако “КОД” ја истражува целата постапка откриваме дека компанијата е во загуба, нема доволно возила за целата постапка, возилата се без камери што не гарантираат сигурност во транспортот на избирачкиот материјал. Од “Еко Логистик Сервис” обвинуваат на неправилности. За целиот процес комерцијалниот директор на “ЕЛС”, Хари Бутле за “КOД” подетално ја опиша целата постапка.

-Дали токму пред избори потребно е институциите да реагираат во целиот процес пред да настане хаос на денот на избори, или сето ова има друга позадина за која допрва треба да се истражува. Доколку компанијата нема доволно возила, нема доволно вработени, нема камери, како ДИК донесуваат одлука за КОЛПОРТЕР како најповолен понудувач? – прашуваат од “ЕЛС”.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.