Koга Кинезите градат мост, невозможното изгледа возможно (ВИДЕО)

Kинеските архитекти се едни од најпознатите во светот, а тоа не случајно. Нивните мега проекти најчесто го одземаат здивот и човек ќе се запраша како е воопшто можно да се направи нешто такво.

Една таква градба е патната делница во провинцијата Чу-пеј. Станува збор за делница која со долг мост поминува низ локалната река.

Ова импресивно здание е составено од 4,4 километри долг мост кој е дел од 11 километарската делница која ги поврзува провинциите Чу-пеј и Јичанг.

Во продолжение погледнете за што точно станува збор:


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.