Eрдоган пред сигурна победа во вториот круг: Третопласираниот Синан Оган му даде поддршка

Синан Оган, кој заврши на третото место во првиот круг од претседателски избори во Турција, ќе го поддржи актуелниот претседател Реџеп Таип Ердоган во вториот круг што ќе се одржи на 28 мај.

Оган го поддржа Ердоган на прес-конференција во главниот град Анкара и рече дека неговата кампања ги направи националистите „клучни играчи“ во турската политика.

-Веруваме дека нашата одлука ќе биде вистинската одлука за нашата земја и нација, рече Оган, наведувајќи го парламентарното мнозинство на Ердоган како причина за неговата одлука.

-Важно е новоизбраниот претседател да биде под исто раководство како и парламентот. Од друга страна, сојузот на Киличдароглу не можеше да покаже доволен успех против Народниот сојуз кој е на власт 20 години и не можеше да воспостави перспектива што може да не убеди за иднината, рече Оган.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.