Cyден и ocyден за Македонија! Прилепчанецот Харалампија Цветаноски е човек кој и во десеттата деценија од животот гopи за Македонија (Видео)

Харалампија Цветаноски Рампе е човек кој ретко некој не го знае во Прилеп. Неодамна ја издаде својата книга “Решив да ја кажам вистината”, во која пишува за прогонот врз неговото семејство во минатото, но и за македонската историја и револуционерна борба.

Цветаноски е во десеттата деценија од животот, но сеуште поседува виталност и енергија. Тој е осуден во време на поранешниот систем на управување кога се залагал за независност на Македонија.

Повеќе за него слушнете во прилогот на новинарката Каролина Дурло:


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.