CKAHДАЛ: “Во вторник ќе се менува и името на МАНУ? Академиците молчат?”

Во вторник, 30.08.2019, во собраниската Комисија за oбразование, наука и спорт, ќе се дискутира за Предлог – законот за изменување на Законот за Македонската академија на науките и уметностите.

Со овој Предлог закон се предвидува името на Македонската академија на науките и уметностите да се промени во „Академијата на науките и уметностите на Република Северна Македонија-МАНУ“.

Предлогот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Димитар Стевананџија, точката да се симне од дневен ред – не е усвоен.

Повеќе детали можете да погледнете ТУКА


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.