Aлбанско знаме се појави во Санџак: Српската вojcка со полна опрема интервенираше и го отстрани (Видео)

На познато излетничко место крај реката Ибар непозната особа поставила албанско знаме кое беше тргнато по интервенција на војската.

Знамето било поставено на височинка над излетничкото место Миљина глава, во близина на градот Тутин, крај реката Ибар во областа Санџак.

Локалното население, етнички Босанци, го пријавиле настанот по што интервенирала српската војска која го отстранила знамето.

Во градот Тутин 90% од населението се Босанци, додека Албанци според последниот попис има само 29 индивидуи. Во српскиот дел од областа Санџак Босанците се 60%, Срби има 32,5%, додека Албанци има само 0,012%.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.